دوشنبه ٠٦ تير ١٤٠١
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > افزایش پنج برابری حجم روابط تجاری ایران و پاکستان/ توسعه تبادلات بین دو کشور به سمت تبادلات منطقه‌ای/ تشکیل مراکز رفع موانع توسعه تجاری در پاکستان و ایران


  چاپ        ارسال به دوست

وزیر صمت در حاشیه نهمین اجلاس کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان:

افزایش پنج برابری حجم روابط تجاری ایران و پاکستان/ توسعه تبادلات بین دو کشور به سمت تبادلات منطقه‌ای/ تشکیل مراکز رفع موانع توسعه تجاری در پاکستان و ایران

وزیر صنعت معدن و تجارت با تاکید بر توسعه روابط اقتصادی بین ایران و پاکستان از تشکیل مراکز رفع موانع تجاری بین دو کشور خبر داد و گفت: بر اساس توافق انجام شده حجم روابط تجاری بین ایران و پاکستان تا پنج برابر افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل شركت سهامي نمايشگاه هاي بين المللي ج.ا.ايران به نقل از شاتا، سیدرضا فاطمی‌امین در حاشیه نهمین اجلاس کمیته مشترک تجاری جمهوری اسلامی ایران با پاکستان در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز برای افزایش حجم روابط اقتصادی بین دو کشور تا پنج برابر و تا پنج میلیارد دلار توافق شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت رفع موانع در حوزه تجارت آزاد بین دو کشور تا سه ماه آینده را از دیگر موارد مورد توافق نام برد و از تاکید دولت سیزدهم در رابطه با توسعه روابط ایران با همسایگان خبر داد و تصریح کرد: رئیس جمهور محترم تاکید بسیار زیادی به تبادلات بین المللی بویژه با کشورهای همسایه دارند.

فاطمی‌امین اقتصاد ایران و پاکستان را مکمل یکدیگر توصیف کرد و افزود: می‌توانیم علاوه بر مبادلات کالا در سرمایه‌گذاری مشترک هم فعالیت کنیم و به عنوان مثال ایران می‌تواند در حوزه‌هایی مانند لبنیات و لوازم خانگی در پاکستان سرمایه‌گذاری کند و علاوه بر سرمایه‌گذاری، تبادلات بین دو کشور را به تبادلات منطقه‌ای توسعه‌ دهیم.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه این اراده در حال حاضر در ۲ کشور برای توسعه و تعمیق روابط تجاری و اقتصادی وجود دارد و عملیاتی شدن ترانزیت کامیون‌های پاکستانی در ایران نشانه این اراده برای گسترش روابط دوطرف است.

وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه در هر دو کشور موانعی برای تحقق توسعه تجاری وجود دارد از ایجاد مراکز تخصصی در دوکشور در راستای بررسی و رفع این موانع تا سه ماه آینده خبر داد و افزود: پیش از انجام این مذاکرات، جلساتی با وزارتخانه‌های مختلف در ایران از جمله وزارت جهادکشاورزی در زمینه تبادل محصولات کشاورزی و موانع موجود داشتیم که وزیر محترم جهاد کشاورزی نیز علاقه‌مند به رفع این موانع هستند و این موضوع خود باعث تقویت تجارت بین دو کشور می باشد.

گفتنی است نهمین نشست کمیته مشترک تجاری جمهوری اسلامی ایران با پاکستان امروز شنبه با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت، مشاور نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی و سرمایه‌گذاری و جمعی از مسئولان دولتی و نمایندگان بخش خصوصی برگزار شد.

انتهاي خبر/


١٣:٠٩ - شنبه ١٥ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ٢٧٤٩    /    تعداد نمایش : ٤٥٥BIE Member
expo

  • دفتر رهبری
  • ریاست جمهوری
  • دولت
  • وزارت صنعت، معدن و تجارت
  • پیام رهبر در سال 1399
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ايران می باشد.