جمعه ٠٤ تير ١٤٠٠
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > نمایشگاه تخصصی ایران در ارمنستان فرصتی استثنایی برای افزایش صادرات به کشورهای همسایه است


  چاپ        ارسال به دوست

در ملاقات مهندس علاءالدینی و دکتر زمانی درباره چگونگی حضور باشکوه وزارت نیرو در اکسپو دبی، نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و رویدادهای داخلی و خارجی مطرح شد:

نمایشگاه تخصصی ایران در ارمنستان فرصتی استثنایی برای افزایش صادرات به کشورهای همسایه است

سال 1400 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نام گذاری شده است. وزارت نیرو و وزارت صمت به عنوان دو نهادی که در خط مقدم برای تحقق این شعار هستند در جهت هم افزایی و هماهنگی برای افزایش توان تولید داخلی و افزایش صادرات حرکت می کنند. از سوی دیگر صنعت نمایشگاهی نیز به عنوان موتور محرک برای افزایش تولیدات ملی و پل صادراتی می تواند نقش تعیین کننده ای در ایجاد هم افزایی میان دو وزارت خانه صمت و نیرو ایفا کند.

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل شركت سهامي نمايشگاه هاي بين المللي ج.ا.ايران به نقل از پايگاه خبري اخبار نمايشگاهها، در راستای ایجاد هم افزایی و هماهنگی پیرامون چگونگی حضور باشکوه وزارت نیرو در رویداد اکسپو 2020 دبی، نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و رویدادهای داخلی و خارجی صبح امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه ملاقات و مذاکراتی میان دکتر حسن زمانی مشاور وزیر صنعت - معدن و تجارت، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه هاي بين المللي ج.ا.ايران با مهندس محمد ولی علاءالدینی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی ساخت و تهیه کالا صنعت آب و برق (ساتکاب) و دبیر کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عراق انجام شد كه در حاشیه این دیدار مهندس محمد ولی علاءالدینی در رابطه با فعالیت ها و برنامه های ساتکاپ برای حضور در نمایشگاههای داخلی و خارجی گفت و گویی را به شرح ذيل انجام داده است:

- در مورد فعالیت های شرکت ساتکاب برای خوانندگان ما توضیح دهید؟

وزارت نیرو شامل پنج شرکت مادر تخصصی است که دو شرکت در زمینه برق، دو شرکت دیگر در حوزه آب و یک شرکت نیز در بخش پشتیبانی، مدیریت ساخت و تهیه آب و برق فعالیت دارد که آن هم ساتکاب نام دارد.

شرکت ساتکاب نزدیک به ۱۹۰ شرکت وزارت نیرو را مستقیم و غیرمستقیم سهامداری می‌کند که این شرکت ها عمدتا در زمینه خدمات و تولید و مشاوره فعالیت می کنند.

- وزارت نیرو و مشخصا شرکت ساتکاپ در زمینه ارتقای توان تولید ملی و افزایش صادرات چه گام هایی برداشته است؟

از جمله فعالیت‌هایی که وزارت نیرو و شخص وزیر نیرو به عنوان رییس مجمع عمومی ساتکاب ابلاغ کردند؛ حضور فعال ساتکاپ در حوزه‌ی صادرات است. از سوی دیگر یکی از وظایف وزارت صمت، صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی به کشورهای دیگر است و و با توجه به دستور وزیر نیرو، ساتکاپ فعالیت خود را در این زمینه گسترش داده است و خوشبختانه نتایج مثبتی را به دنبال داشته است، از جمله این موارد می توان به حضور در بازار کشورهای همسایه اشاره کرد. بازار 600 میلیونی کشورهای همسایه و نزدیک به ایران با سهم واردات بالغ بر یک هزاروششصد میلیارد دلار نشان از گستردگی این بازار دارد، از سوی دیگر متاسفانه سهم صادرات ما به این کشورها بسیار ناچیز است و نیازمند اقدامات جدی برای گسترش صادرات خود به کشورهای همسایه هستیم. وزارت نیرو نیز به عنوان نهادی که بالندگی دارد و حتی در شرایط سخت تحریم و کرونا با اقدامات خود مانع از اختلال در خدمت رسانی آب و برق به هموطنان عزیز شد قصد دارد در این بخش حضور چشمگیرتری داشته باشد از طرف دیگر این وزارتخانه چه در حوزه‌ی خدمات فنی مهندسی، چه در تولید و خدمات مشاوره از توانایی ها بی همتایی در منطقه برخوردار است و قصد داریم از این فرصت صادراتی به کشورهای همسایه استفاده کنیم.

- شما به دستور کار وزارت نیرو برای افزایش توان صادراتی کشور اشاره کردید برای تحقق این هدف قصد دارید چه همکاری هایی با وزارت صمت در این زمینه داشته باشید؟

ما برای تحقق اهداف خود هماهنگی های لازم را با وزارت صمت انجام داده ایم، امروز نیز با دکتر زمانی مشاور وزیر صمت و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاهها ملاقاتی داشتیم تا بتوانیم در زمینه صادرات به ویژه در حوزه‌ی کشورهای همسایه قدم های مهمی برداریم و زمینه فعالیت شرکت‌های خدمات دهنده در حوزه‌ی خدمات فنی و مهندسی و کالا در حوزه‌ی آب و برق به کشورهای همسایه را فراهم کنیم. من نمایشگاه را دریچه ای برای ورود به بازارهای صادراتی در منطقه می دانم و از این جهت برای حضور در نمایشگاه اختصاصی ایران در ارمنستان و نمایشگاه اکسپو برنامه های ویژه ای خواهیم داشت.

- به اکسپو اشاره کردید با توجه به اهمیت اکسپو در نمایش توان ملی در عرصه بین المللی، وزارت نیرو چه برنامه‌هایی برای نشان داد توانمندی های کشورمان دارد؟

پیرو نامه معاون اول رییس جمهور به وزیر نیرو، ایشان نیز به ما ابلاغ کردند که در اکسپوی 2020 دبی به صورت موثر حضور داشته باشیم و با مجموعه شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی ج.ا.ایران همکاری کنیم.

- چه بخش‌هایی از وزارت نیرو قرار است در اکسپو حضور داشته باشند؟

در ابتدا باید حوزه فعالیت شرکت ها و نهادها در اکسپو را به دو بخش دولتی و خصوصی تفکیک کنیم بخش دولتی و به ویژه نگاه ما، ایجاد فرصت و ارائه توانمندی‌های بخش خصوصی است، لذا ما مأموریت داریم که از این فرصت برای نمایش توانمندی ها خود و مجموعه‌ی شرکت نمایشگاه‌ها استفاده کنیم.

- با توجه به حضور وزارت نیرو در نمایشگاه اختصاصی ایران در ارمنستان و بر اساس اعلام آقای آملی مدیر پروژه‌ی نمایشگاه اختصاصی ایران در ارمنستان و مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سهامی نمایشگاه هاي بين المللي ج.ا.ايران؛ وزارت نیرو قصد ارائه چه برنامه هایی در این چهار روز نمایشگاه دارد و چه بخش‌هایی از این وزارتخانه در نمایشگاه اختصاصی ایران در ارمنستان شرکت کنند؟

ارمنستان دریچه‌‌ی ورود ما به اوراسیا و کشورهای مستقل مشترک‌المنافع C.I.S است كه بازار بسیار بزرگی دارند، این‌ کشورها به ویژه در حوزه‌ برق نیازمندی‌های بسیار بالایی دارند و فرصت مناسبی برای ورود ما به بازار آنها است. قصد داریم به طور فعال در نمایشگاه ارمنستان شرکت کنیم و با شرکت‌های بخش خصوصی حاضر در این حوزه ارتباط گرفتیم و آن‌ها نیز استقبال کردند و امیدواریم در نمایشگاه اختصاصی ایران در ارمنستان حضور موثر و مثبتی داشته باشیم.

- سخن آخر؟

نمایشگاه تخصصی ایران در ارمنستان فرصت استثنایی برای افزایش توان صادراتی نهادها و شرکت ها است ما نیز قصد داریم با حضور فعال در نمایشگاهها از این فرصت استفاده کنیم. حتی دو شرکت فعال در زمینه برق اعلام آمادگی کردند تا در همان روزهای برگزاری نمایشگاه ایران در ارمنستان، استارت تولید در خارج از کشور را کلید بزنند.

انتهاي خبر/


١٩:٣٧ - چهارشنبه ٢٢ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٢٥٢٠    /    تعداد نمایش : ١٧٤٣BIE Member
expo

  • دفتر رهبری
  • ریاست جمهوری
  • دولت
  • وزارت صنعت، معدن و تجارت
  • پیام رهبر در سال 1399
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ايران می باشد.