چهارشنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > ایجاد خط مترو در نمایشگاه بین الملی تهران جزو اولویت هاست/اختصاص ردیف بودجه خاص برای توسعه نمایشگاهی در سال 98


  چاپ        ارسال به دوست

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در بازدید از نمایشگاه بین المللی تهران:

ایجاد خط مترو در نمایشگاه بین الملی تهران جزو اولویت هاست/اختصاص ردیف بودجه خاص برای توسعه نمایشگاهی در سال 98

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران، معصومه آقاپور نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی و عضو هییت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس ظهر امروز به همراه بهمن حسین زاده سرپرست شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی از نمایشگاه های در حال برگزاری در نمایشگاه بین المللی تهران بازدید کرد .

وی درحاشیه این بازدید به نقش پررنگ شرکت سهامی نمایشگاه در جذب سرمایه گذاری، رونق و اشتغال اشاره کرد و گفت: با تدبیری که در مدیریت جدید شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی تهران در حوزه بازارسنجی و بازاررسانی وجود‌‌ دارد می توانیم از ظرفیت های موجود استفاده بهینه کنیم چرا که استفاده از فردی با داشتن تجربه بالا در حوزه شناخت ظرفیتهای اقتصادی به عنوان مدیر شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی می تواند بیش از پیش به توسعه بخش نمایشگاهی کشور کمک کند و در کشورهای توسعه یافته نمایشگاه ها بهترین پتانسیل برای جذب سرمایه گذاری است .

آقاپور به این نکته اشاره کرد که‌‌‌‌‌‌ برگزاری نمایشگاه یک صنعت است و سرمایه گذاری محسوب می شود اما در کشور ما متاسفانه هزینه محسوب می شود.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ما در صنعت نمایشگاهی می توانیم اشتغالهای مستقیم، اشتغال پایه و حتی اشتغال‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌فصلی داشته باشیم .

وی با اشاره به اینکه نمایشگاهها می توانند رقابت را در سطح بازار افزایش دهند و انتظار مشتریان را براورده کنند تا حدی که از ورود کالاهای خارجی بی نیاز شویم و مشتری ایرانی بتوانند توانمندی های داخلی را در نمایشگاهها مشاهده کند. از طرفی نمایشگاهها می توانند محلی برای جذب مشتریان خارجی باشند و درشرایط فعلی که ما در تحریم ها و بحران ها هستیم برگزاری نمایشگاه در کشورهای همسایه می تواند به انتقال دانش و تکنولوژی کمک کند .

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قرن بیست و یک، قرن صاد‌رات نفت و طلا نیست بلکه زمان صادرات خدمات فنی مهندسی، دانش بنیان، خلاقیت ها و نوآوری هاست. بعد از صنعت گردشگری بالاترین محل درآمد در کشورهای پیشرفته صنعت نمایشگاهی است و قرار نیست در همه موارد مزیت نسبی داشته باشیم بلکه باید در کشور اولویت سنجی کنیم. چرا که ارزش افزوده  ای که از این محل ایجاد می شود چند صد برابر صادرات نفتی است .

وی در مورد ضرورت تمرکز برگزاری نمایشگاه های تخصصی در محل شرکت سهامی گفت: نمایشگاهها باید به صورت هلدینگ و مادرتخصصی برگزار شود و دولت نقش نظارتی داشته باشد. مردم طبق پیشینه ذهنی که دارند بی اختیار نمایشگاه بین المللی تهران را می شناسند چرا که حداقل از 30 سال پیش برقرار بوده است و به جای ایجاد پراکندگی باید از ظرفیت های موجود شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی استفاده کنیم. دنیا این نقطه را به خوبی می شناسند اما برای سهولت دسترسی به نمایشگاه و کاهش بار ترافیکی ایجاد خط مترو و حمل و نقل های خاص ضروری است.‌‌‌‌ یکی از اولویت های اصلی ایجاد خط مترو به نمایشگاه بین المللی است .‌‌‌‌‌‌

وی در مورد ضرورت اعطای تسهیلات برای مشارکت بخش خصوصی در نمایشگاه های خارج از کشور گفت: در سال 98 که با چالش های درآمدی نفتی مواجه هستیم باید ردیف خاصی برای توسعه فیزیکی و زیر ساخت های نمایشگاه بین المللی تهران و همچنین یارانه ای برای سهولت مشارکت در نمایشگا های خارجی و ایجاد تسهیلات لازم گمرکی و معافیت های مالیاتی در صنعت نمایشگاهی در نظر گرفته شود. چرا که ما راه‌ حلی ‌جز تقویت بخش خصوصی و اتکا به بنگاه های کوچک و زودبازده با ارزش افزوده بالا نداریم .

انتهای خبر/


١٦:٣٢ - يکشنبه ٢٣ دی ١٣٩٧    /    شماره : ١٤٩٧    /    تعداد نمایش : ١٢٨٣UFI Member
BIE Member
expo
  • دفتر رهبری
  • ریاست جمهوری
  • دولت
  • وزارت صنعت، معدن و تجارت
  • پیام رهبر در سال 1398
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ايران می باشد.