سه شنبه ١٤ مرداد ١٣٩٩
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > گسترش فرهنگ نمایشگاهی با برگزاری رویدادهای تخصصی


  چاپ        ارسال به دوست

مهندس قبادی در اختتامیه استالکس 2018 تاکید کرد

گسترش فرهنگ نمایشگاهی با برگزاری رویدادهای تخصصی

دومین نمایشگاه تخصصی خدمات نمایشگاهی ایران (استالکس 2018) بین روزهای یکم تا چهارم شهریور در شهرآفتاب تهران برگزار شد.

- به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران :

همزمان با مراسم اختتامیه استالکس 2018، نمایشگاه‌ بین‌المللی تهران میزبان اولین رویداد Stallex Award (نخستین جشنواره صنعت نمایشگاهی) بود. در این مراسم که مهندس عباس قبادی، سرپرست و عضو هیئت‌مدیره شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی حضور داشت، گفت: برپایی این قبیل نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و نشست‌های تخصصی فواید زیادی را به دنبال دارد و باعث گسترش فرهنگ نمایشگاهی می‌شود.

مدیر برگزاری «ایران - استالکس 2018» درباره اهداف و دستاوردهای دومین نمایشگاه تخصصی خدمات نمایشگاهی ایران گفت: از مهم‌ترین اهداف استالکس که در دوره قبل هم به صورت جدی دنبال می‌شد، می‌توان به هم‌افزایی صنفی، شناسایی ظرفیت‌های پنهان صنعت نمایشگاهی و همچنین نقد و واکاوی فرصت‌ها و تهدید‌های این صنعت از درون اشاره کرد. در پیگیری این اهداف سه‌گانه، در بخش اول، توانستیم برای اولین بار رویدادی را با همت و هم‌یاری و هم‌افزایی دو مرکز نمایشگاهی بزرگ پایتخت، برگزار کنیم که این حرکت می‌تواند فصلی نو را در همکاری میان مراکز نمایشگاهی، به همراه داشته باشد. همچنین جلسات BtoB از دیگر موارد این بخش است. علی رجب‌زاده در گفت‌وگو با روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: در بخش دوم اهداف سه‌گانه که شناسایی ظرفیت‌های پنهان نمایشگاهی است، در این دوره شرکت‌های استارت‌آپی حضور داشتند. اولین سازه نمایشگاهی مطابق با استاندارد‌های جهانی که توسط یک شرکت ایرانی ساخته شده بود رونمایی شد و در نهایت به بسط حضور نمایشگاهی به شرکت‌هایی که تاکنون در گروه کالایی نمایشگاهی قرار نمی‌گرفتند انجامید. شرکت‌های Fintech در حوزه مالی نمایشگاهی که می‌توانند به دریافت‌ها و پرداخت‌های مالی مجریان نمایشگاهی خدمات ارزنده‌ای ارائه ‌کنند، مثال خوبی برای این مهم هستند. او با بیان این‌که هدف سوم این رویداد نقد و واکاوی از درون بود، افزود: مهم‌ترین مسئله‌ای که در دوره اول نیز نتیجه‌بخش شد همانا بحث آموزشی است. در این دوره، با کمک و حمایت مرکز آموزش بازرگانی «کنفرانس صنعت نمایشگاهی» با محوریت‌ «آموزش و تشکل‌های نمایشگاهی» برگزار شد. همچنین با دعوت از دو تن از استادهای بین‌المللی، یعنی پروفسور بایر و پروفسور پوچالت کارگاه‌های آموزشی برگزار شد و محورهای مهمی در مباحث نمایشگاهی در این کارگاه‌ها مورد بحث قرار گرفت.

رجب‌زاده درباره همگام‌شدن صنعت نمایشگاهی ایران با استانداردهای جهانی نیز توضیح داد: برای بررسی این موضوع باید پیشینه صنعت نمایشگاهی ایران را بررسی کنیم. اولین حضور ایران در اکسپو 1851 لندن بوده است. بعد از آن ما اولین مرکز بین‌المللی نمایشگاهی خاورمیانه را که نمایشگاه تهران است را داشته‌ایم. بی‌شک امروز، فاصله ما با استانداردهای جهانی زیاد است، ولی شاید همه دلایل را نتوان در ساختار نمایشگاهی بررسی کرد. قطعاً زیرساخت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در این زمینه مؤثر بوده هستند. وی ادامه داد: اما نکته مهم این است که این اراده در مدیران نمایشگاهی وجود دارد که صنعت نمایشگاهی به استاندارد‌های جهانی نزدیک‌تر شود. نمونه بارز این مسئله هم رویکرد تیم مدیریتی جدید شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران است که این عزم و اراده در عملکرد آن‌ها برای رسیدن به استانداردهای بین‌المللی دیده می‌شود. در برگزاری رویداد استالکس هم تمام تلاش در هر دو دوره استفاده از استادهای بین‌المللی و مشاوره با آنان و برگزاری جلسات BtoB بین فعالان ایرانی و این استادان بوده است. علاوه بر این، در ویرایش سوم این رویداد برای حضور مؤثر شرکت‌های خارجی در استالکس در حال برنامه‌ریزی هستیم. قاعدتاً برای رسیدن به استانداردهای جهانی، باید تعاملات خود را با نمایشگاه‌های بین‌المللی خارج از ایران بیشتر کنیم.

مدیر برگزاری «ایران - استالکس 2018» با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره stallex award  تشریح کرد: رقابت سالم، قطعاً منجر به نوآوری می‌شود. جدا از رقابت‌های صنفی باید فضایی ایجاد می‌شد که رقابت قیمتی حذف می‌شد و فقط پارامتر کیفی و نوآوری لحاظ می‌شد که این بخش را در صنعت نمایشگاهی نداشتیم. در استالکس، قرار بر این است که هر دوره متناسب با شرایط موجود، بخشی به این رویداد اضافه شود که در ویرایش دوم مهم‌ترین بخش Stallex Award بود. این رویداد در واقع در راستای نیل به هدف شناسایی ظرفیت‌های پنهان صنعت نمایشگاهی طراحی شده است. به عنوان مثال در بخش کتاب، به بهانه این رویداد، کتاب و مقالات نمایشگاهی گردآوری شد و علاوه بر رقابت در این رویداد، به صنعت نمایشگاهی ایران نیز این آثار معرفی شدند. قطعاً در سال‌های آتی، این معرفی‌شدن و دیده‌شدن بهترین انگیزه برای تولیدات جدید صنعت نمایشگاهی در حوزه‌های آثار مکتوب و رویداد و سازه و تجهیزات و IT خواهد بود.

او همچنین درباره نقش نمایشگاه بین‌المللی تهران و مهندس عباس قبادی، سرپرست و عضو هیئت‌مدیره شرکت نمایشگاه‌ بین‌المللی تهران، در برگزاری استالکس 2018 بیان کرد: بر اساس هدف هم‌افزایی صنعت نمایشگاهی، چندماه قبل از برگزاری این رویداد، از نمایشگاه بین‌المللی تهران درخواست شد که بخش چهارم این رویداد یعنی Stallex Award را در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار کنیم. جناب آقای قبادی دستور بررسی دادند و مدیران زیرمجموعه ایشان در جلساتی به بررسی این طرح و جزئیات آن پرداختند و در نهایت مورد تأیید قرار گرفت. اما نکته مهم، نگاه مهندس قبادی به توسعه نمایشگاهی است. در بخش نمایشگاهی استالکس غرفه‌ای را به عکس‌های نمایشگاهی موزه نمایشگاه تهران اختصاص دادیم که اگر مساعدت و همان نگاه توسعه‌نگر جناب قبادی نبود، این عکس‌ها از موزه به نمایشگاه شهر آفتاب انتقال نمی‌یافت و جالب اینکه همین بخش کوچک از موزه نمایشگاه تهران بسیار مورد استقبال بازدیدکنندگان، به‌ویژه مهمانان خارجی این رویداد قرار گرفت.  

رجب‌زاده در پایان توضیحاتی درباره استالکس 2019 ارائه داد و تصریح کرد: برنامه‌ریزی برای ویرایش سوم استالکس آغاز شده است. علاوه بر تلاش برای تحقق اهداف استالکس، بخش‌های جدیدی به این رویداد اضافه شده است که به‌زودی درباره آن اطلاع‌رسانی می‌شود. ضمن اینکه با کمک سایر مدیران و نهادهای تأثیرگذار صنعت نمایشگاهی، در دوره آینده حضور تأثیرگذار و حداکثری فعالان نمایشگاهی خارجی با هدف تعاملات بیشتر و رسیدن به استاندارد‌های جهانی در اولویت قرار کاری قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، استالکس که نخستین حضور تخصصی خود را سال گذشته در شیراز تجربه کرده بود، ابتدای ماه جاری به پایتخت آمد، تا طی چهار روز دومین دوره نمایشگاه خود را در شهر آفتاب تهران برگزار کند. برگزاری هر رویدادی به لحاظ اقتصادی و اجتماعی تاثیرات کوتاه‌مدت و بلندمدت خود را به همراه دارد، اما نکته مهم‌تر در رویداد استالکس آشنایی با دستاوردهای نوین جهانی در صنعت نمایشگاهی است که این خود می‌تواند فاصله صنعت نمایشگاهی ایران را با استانداردهای جهانی به حداقل ممکن برساند. از سوی دیگر، برگزاری نخستین جشنواره صنعت نمایشگاهی ( Stallex Award ) در اختتامیه استالکس 2018 نشان‌دهنده تاکید مدیران صنعت نمایشگاهی بر حمایت از فعالان این حوزه است. این جشنواره در پنج بخش اصلی برگزاری رویداد، طراحی و ساخت غرفه، تجهیزات نمایشگاهی و نورپردازی، رسانه‌ها و IT، کتاب و مقالات نمایشگاهی و یک بخش جنبی عکس‌های نمایشگاهی به تقدیر از فعالان صنعت نمایشگاهی پرداخت. گفتنی است، این رویداد که تاکیدی بر ضرورت هم‌افزایی بین فعالان صنعت نمایشگاهی و تلاشی برای ترغیب و تشویق فعالان حوزه‌های مختلف صنعت نمایشگاهی به نوآوری، خودباوری و گسترش ارتباطات بین‌المللی جهت حضور در بازارهای جهانی است، روز یکشنبه 4 شهریور 97 با حضور مقام‌های دولتی، مدیران ارشد و چهره‌های اثرگذار صنعت نمایشگاهی کشور و مهمانان خارجی از کشورهای اسپانیا و آلمان در سالن شماره یک اداری نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد. در این مراسم مهندس عباس قبادی، مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت‌های سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی،‌ مهندس محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت، مهندس هاشمی، معاون نمایشگاه شهرآفتاب،‌ دکتر حسین اسفهبدی و پروفسور پوچالت، دبیرکل انجمن نمایشگاه‌های اسپانیا،‌ پروفسور یورگ‌بایر، استاد دانشگاه روانزبرگ آلمان، مدیران ارشد شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی و مدیران و اعضای انجمن برگزارکنندگان نمایشگاه‌ها، انجمن غرفه‌سازان و انجمن نمایشگاه‌های بین‌المللی حضور داشتند.

سرپرست و عضو هیئت‌مدیره شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی در اختتامیه نمایشگاه استالکس 2018 با تاکید بر این‌که برپایی این قبیل نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و نشست‌های تخصصی فواید زیادی را به دنبال دارد، گفت: ما امروز نیازمند گسترش فرهنگ نمایشگاهی هستیم که چنین ایده‌هایی این مهم را محقق می‌کند. مهندس عباس قبادی ادامه داد: نمایشگاه‌هایی همچون استالکس 2018 باعث افزایش صمیمیت و موجبات بسط همکاری بین فعالان صنعت نمایشگاهی، بخش خصوصی و بخش دولتی می‌شود.١٤:٠٢ - شنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ١٣٧٣    /    تعداد نمایش : ١٣٣٣BIE Member
expo

  • دفتر رهبری
  • ریاست جمهوری
  • دولت
  • وزارت صنعت، معدن و تجارت
  • پیام رهبر در سال 1399
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ايران می باشد.