چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > پیام سرپرست و عضو هیات مدیره شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ایران


  چاپ        ارسال به دوست

پیام سرپرست و عضو هیات مدیره شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ایران

نمایشگاههای تجاری بعنوان یکی از مهمترین و مؤثرترین زیرساختهای توسعه تجاری و صنعتی هر کشوری محسوب می شوند این تعبیر بیانگر نقش تأثیرگذاری است که صنعت نمایشگاهی در فرایند توسعه ایفا می کند بگونه ای که بیشترین نرخ رشد صادرات را کشورهایی به خود اختصاص داده اند که بالاترین سهم را از منظر امکانات و ظرفیتهای نمایشگاهی دارا می باشند. نمایشگاههای تجاری با شرط رعایت استانداردهای حرفه ای و بجهت دارا بودن قدرت متمرکزسازی زمان و مکان می توانند سرعت توسعه را چند برابر نموده و دستیابی به اهداف تعیین شده در سند چشم انداز کشور را به راحتی میسر نماید .

نقش نمایشگاهها که می تواند بطور متوازن به توسعه فن آوری ، جذب سرمایه گذار ، توسعه محصول و بازار در عرصه ملی و بین المللی کمک نماید باید به خوبی مورد توجه قرار گیرد و از این ظرفیت بی بدیل به نحو مطلوبی بهره برداری گردد بدیهی است که این امر محقق نمی شود مگر اینکه بتوانیم هم فهم صحیح و فراگیری ایجاد نموده و هم اراده ای مستحکم جهت استفاده حداکثری از قابلیتهای نمایشگاههای تجاری بوجود آید.

بنابر تحقیقات انجام شده  50 درصد از کل درآمدی که بواسطه فعالیتهای نمایشگاهی حاصل می گردد به سایر بخشها نظیر گردشگری، هتل داری، پذیرایی، حمل ونقل، تبلیغات و .... اختصاص دارد لذا بی دلیل نیست اگر نمایشگاهها را موتور محرک اقتصاد می خوانند که موجب رونق اقتصادی می گردد از سوی دیگر کمتر صنعتی را می توان همانند صنعت نمایشگاهها نام برد که تأثیر قابل توجهی در توسعه اشتغال داشته باشد بگونه ای که به ازای هر متر مربع نمایشگاه 5/7 نفر روز اشتغال مستقیم ایجاد نماید و این در شرایطی است که جوانان کشور عزیزمان ایران با مشکل بیکاری مواجه هستند و می توان با استفاده از ظرفیتهای نمایشگاهها به حل این مسأله ملی پرداخت.

هر چند در سالیان اخیر اقدامات مؤثری در صنعت نمایشگاهی انجام شده است لکن با استانداردهای جهانی فاصله زیادی داریم و باید تلاش کنیم با شناخت دقیق موانع و آسیبها و از سوی دیگر با رعایت استانداردهای روز دنیا در مسیر توسعه گام برداریم . این مهم فقط با بهره مندی از مشاوره و تجربه متخصصان پیش کسوت و توان و انگیزه جوانان مستعد فعال در صنعت نمایشگاهی امکان پذیر است .

از آنجا که دستیابی به موفقیت پایدار را مرهون استقرار نظام برنامه ریزی استراتژیک می دانم لذا اهم اهداف راهبردی زیر را بعنوان محورهای اصلی نقشه راه توسعه فعالیتهای نمایشگاهی اعلام می نمایم:

الف تحول بنیادین در توسعه منابع انسانی بویژه حوزه آموزشهای تخصصی

ب جهش اساسی در حوزه فن آوری اطلاعات

ج  هم افزایی بیشتر با تشکلهای بخش خصوصی در صنعت نمایشگاهی

د توسعه زیرساختهای فیزیکی متناسب با استانداردهای بین المللی

ه ارتقا کیفیت خدمات نمایشگاهی

و - انتظام بخشیدن به فعالیتهای نمایشگاهی

تحقق این اهداف تنها با رویکردهای علمی و خرد جمعی و اعتقاد و امید به تعالی و پیشرفت و نیز با محوریت اخلاق امکان پذیر خواهد بود

امید است با عنایت پروردگار متعال و در سایه همدلی ارکان صنعت نمایشگاهی به این اهداف ارزشمند دست یابیم .


١٧:٤٥ - چهارشنبه ١٠ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ١٣١٧    /    تعداد نمایش : ١٧٠١UFI Member
BIE Member
expo
  • دفتر رهبری
  • ریاست جمهوری
  • دولت
  • وزارت صنعت، معدن و تجارت
  • پیام رهبر در سال 1397
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ايران می باشد.